Sozopol 2006

07. 09. 2009 | † 18. 07. 2010 | kód autora: UGu

IMGA0308Další rok padl výběr na město Sozopol, rodinný hotel Antares. Měli jsme snídaně, což v Bulharsku stačí, jelikož, kam se podíváte, tam je levné a hlavně chutné jídlo. Ať už různé "fast foody" nebo klasické jídlo v restauraci. Chutné a levné. Zhubnout sem rozhodně nepřijedete. Tedy nepřiletíte. Osobně raději využijeme letecké dopravy - let trvá 1.50 min, než se dva dny plahočit autem či autobusem.

Městečko na úzkém poloostrově. Takže ano, je zde spousta turistů a turistického průmyslu. Sozopol ale za vidění rozhodně stojí. Kouzelné jsou hlavně staré domy z 19. století, které počítám už v době výstavby musely vypadat dost staře. Jsou obložené dřevem, horními patry přesahují trochu do ulice a vypadá to výborně, hlavně na severním konci poloostrova. V uzoučkých zahrádkách a uličkách všude roste pnoucí víno.

 
 

 

Centrální parkSV400479

 

 

Tam, kde sozopolský poloostrov přechází v pevninu, se okolo malého náměstíčka (pojmenovaného po chánu Krumovi) nachází nejživější část města obklopená parky, které se různě jmenují. V praxi to je prostě jeden velký park. V parku jsou porůznu taxikáři, drožkáři, fontány, kostely a amfiteátr, který je samozřejmě (jak je v Bulharsku zvykem) volně přístupný.V parku také končí autobusy, takže to pravděpodobně bude první místo, které v Sozopoli poznáte. Archeologické muzeum údajně obsahuje pouze běžné nudné vykopávky. Za parkem na šíji je z jihovýchodní strany městská pláž. Tištění průvodci tvrdí, že tato pláž má placený vstup, ale já jsem se na ni dostala bez placení. Pouze za lehátka a slunečníky se samozřejmě platí (asi 70 Kč na den). Na druhé, západní straně poloostrova, je pobřeží kamenité a přístav uzavřený ze severu dalším poloostrovem. Tento další poloostrov patří armádě. V parku stojí budova námořní akademie. Měla jsem z různých pramenů načteno, jak ten armádní poloostrov Sozopoli hrozně vadí, ale myslím si, že pohled na něj naopak kolorit Sozopole obohacuje.

 

....nepise.cz/img/bublinkacz/23445.jpg" alt="IMGA0305">

 

Sozopolské předměstíSV400584

 

 

Druhá část Sozopolu, která nestojí na poloostrově, se nazývá Charmanite. Dá se označit jako předměstí nebo za nové město. Východní pobřeží tohoto předměstí od sebe skalnatými útesy odděluje obě městské pláže -- jedna kratší je přímo na šíji poloostrova a ta druhá víc na jih je delší. Na kraji útesů stojí větrný mlýn, podle kterého se Charmanite prý jmenuje. Na předměstí stojí převážná část moderních hotelů.

SV400583 Na pláže nebylo příliš daleko. Najíst jsme se mohli naprosto luxusně v místních útulných restauracích, kde menu je psáno v bulharštině (azbuka mojí generaci problémy nedělá) nebo dokonce v češtině. Obsluha je všude vstřícná a milá. Do noci je možno bloumat po osvíceném nábřeží a parku i po ulicích, kde to opravdu žije. S naším výběrem dovolené jsme byli i tentokrát spokojeni, protože jsme měli i jiné možnosti, než od rána do večera být na pláži. To by byla nuda.SV400529                                                                                                                                                                                                                                                                                             SV400525                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          IMGA0360                                                                                                                                                         IMGA0352

 

 

 

 

 SV400518

 

 

 

IMGA0326

....nepise.cz/img/bublinkacz/23448.jpg">IMGA0318

  IMGA0405 

                                   

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky cestovani

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.